fbpx

Începe AICI | Despre mine |Lucreaza cu mine

  • Trai conștient
    • AUTOCUNOAȘTERE
    • CĂRȚI ȘI INSPIRAȚIE
    • PUTEREA OBICEIURILOR
  • Economisire
    • BUGETUL FAMILIEI
    • IDEI DE ECONOMISIRE
    • DISTRACȚII GRATUITE
    • FRUGALITĂȚILE MELE
  • Simplificare
    • CASĂ SIMPLĂ
    • VIAȚĂ SIMPLĂ
    • ELIMINĂ NEESENȚIALUL
Natalia Dabija
  • Venituri suplimentare
  • Familie
    • VIAȚA-N PATRU
    • DIN CĂLĂTORII
  • Proiecte
    • BUGETUL FAMILIEI
    • ECONOMISIM ÎMPREUNĂ
    • BANII ÎN CUPLU
    • ÎN SPATELE CORTINEI
  • Trai conștient
    • AUTOCUNOAȘTERE
    • CĂRȚI ȘI INSPIRAȚIE
    • PUTEREA OBICEIURILOR
  • Economisire
    • BUGETUL FAMILIEI
    • IDEI DE ECONOMISIRE
    • DISTRACȚII GRATUITE
    • FRUGALITĂȚILE MELE
  • Simplificare
    • CASĂ SIMPLĂ
    • VIAȚĂ SIMPLĂ
    • ELIMINĂ NEESENȚIALUL
  • Venituri suplimentare
  • Familie
    • VIAȚA-N PATRU
    • DIN CĂLĂTORII
  • Proiecte
    • BUGETUL FAMILIEI
    • ECONOMISIM ÎMPREUNĂ
    • BANII ÎN CUPLU
    • ÎN SPATELE CORTINEI
august 4, 2013  |  De Natalia În Ce-am mai gătit

Lasagna cu vinete

Share
Pin
0 Shares

IMG_1400Ori e cald afară, ori mi s-au mai schimbat gusturile, însă în ultimul timp nu prea am gătit mâncăruri cu carne acasă. Nu cred că aș putea să renunț de tot la carne – emisiunile de la PaprikaTV încă mă fac să poftesc la carnea suculentă și aromată pregătită de tot felul de bucătari, în tot felul de moduri.

Zilele trecute mi s-a făcut poftă de lasagna și cum nu vroiam carne, am căutat pe net și am găsit aici o rețetă delicioasă de lasagna cu vinete.

Buun. Rețeta o am, ingredientele le am, ramâne doar să trec la treabă. 🙂

Ingrediente necesare (conform rețetei preluate de pe site-ul de mai sus) :

~15 foi lasagna (la mine au mers cam 9 foi), 2 vinete, 50g cașcaval (în rețetă e recomandat Gouda, eu am folosit un cașcaval moale, nu mai țin minte cum se numește :), 2-3 linguri parmezan ras, 300 ml sos de roșii, 500 ml lapte, 2 lingurițe unt, 1 lingură făină, 4-5 căței de usturoi, 1 linguriță nucsoară (atenție cu nucșoara, are un gust destul de pregnant, eu am pus mai puțin de o linguriță, iar data viitoare voi pune și mai puțină), 1/2 linguriță scorțișoară, 1 linguriță zahăr, 3-4 frunze de busuioc, ulei de măsline, sare, piper.

Cum ziceam, atenție la nucșoară, însă nu o excludeți de tot. Nucșoara, scorțișoara și busuiocul îi dau un gust deosebit lasagnei.

Mai întâi ne ocupăm de vinete. Acestea se taie rondele undeva de 1 cm grosime.Usturoiul se mărunțește și se amestecă cu 2-3 linguri de ulei de măsline.  Rondelele de vinete se sărează, se dau prin amestecul de usturoi, apoi la cuptorul preîncâlzit până se rumenesc.

Între timp pregătim sosul alb, zis și bechamel, care se va pune peste fiecare strat de lasagna. Într-o cratiță se topește untul, se adaugă făina și se amestecă în continuu până se prăjește un pic făina. Apoi se adaugă laptele încet, câte puțin, amestecând mereu să nu se facă cocoloașe. Se adaugă nucșoara, sare și piper după gust. Când începe să se îngroașe, sosul alb este gata.

Separat, într-un alt bol pregătim sosul roșu – se amestecă sucul de roșii, zahărul, scorțișoara și frunzele de busuioc mărunțite.

Cașcavalul se taie felii, parmezanul se dă prin răzătoare.

În rețeta originală se spune că foile de lasagna se fierb conform indicațiilor de pe ambalaj, eu însă nu le-am fiert, ci doar le-am bagat pentru 1 secundă într-un vas cu apă clocotită.

Se unge vasul de lasagna cu un pic de sos de roșii, se pune un strat de foi de lasagna, deasupra se toarnă sos de roșii, apoi rondelele de vânătă, urmează feliile de cașcaval și un strat de sos bechamel. Se repetă procesul cu fiecare strat pană se umple vasul.

Se dă la cuptor pentru 30-40 de minute la foc moderat.

Poftă bună!

 

Share
Pin
0 Shares
busuioc lasagna cu vinete nucșoara scorțișoară

Scris de Natalia

Articolul anteriorСибирь Монамур | Siberie, Monamour | Film rusesc
Articolul următorGenul "meu"

0 Comentarii

  1. violetik august 5, 2013
    Răspunde←

    yammy 🙂 venim in vizita 😀

  2. nadia august 5, 2013
    Răspunde←

    dap, chiar a iesit bine, cred ca datorita mirodeniilor, dupa cum ziceam 🙂 astazi daca veniti, va primim cu salata vinegret 😀

Participă si tu la conversaţie Cancel Reply

(will not be shared)

Accept Termenii si Condițiile și Politica de Confidențialitate

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Salutare, sunt Natalia, Money & Life Coach și Blogger. Sunt pasionată de autocunoaștere, finanțe personale și cărți. Pe blog o să găsești idei pentru o viață conștientă și simplă, toate trecute prin filtrul meu și (multe dintre ele) testate pe mine. Dacă ești pentru prima oară pe blog, începe de aici.

Lucrează cu mine

Newsletter

YOUR MONEY STORY & MUCH MORE

Newsletterul care vine când și când și care te ajută să te cunoști pe tine însuți + să-ți cunoști relația cu banii + te susține să nu te mai simți singur/ă în procesul tău de creștere interioară.

Pentru informații despre confidențialitatea datelor tale, citește aici. 

Te rog spune-mi ce permisiuni de marketing îmi acorzi:

+ Emailuri ocazionale despre ebook-urile și cursurile pe care urmează să le lansez, despre produse care mă ajută să economisesc și pe care le recomand din suflet.

Mulțumesc!

Ți-am trimis un email pentru a confirma abonarea.

.

Îți recomand seria de articole

Căutare

Articole populare

  • Contul tău
  • Cookies
  • Confidențialitate
  • Termeni și condiții de utilizare

Copyright ©2019 nataliadabija.ro

Netopia banner